top of page

ועד הבית | טיפול ואחריות לאיטום וחיזוק המבנה

רבים מדיירי כל בניין אינם כלל יודעים אם המבנה בו הם גרים הוא יציב ובטיחותי ועומד בדרישות התקן הישראלי. הם משלמים וועד בית וחשוב להם שהמעלית תפעל, שיהיה חשמל או ניקיון בחדר המדרגות, אך אין הם מודעים לנושאים חשובים לטווח ארוך, לכן לוועד הבית תפקיד חשוב להיות אחראי גם בנושא זה.


הנושא של חיזוק מבנים וסדקים שמופיעים בו עלה לא פעם לכותרות, ולמעשה אין מבנה שלא יהיו בו סדקים, אך חשוב תמיד לבדוק את מצב המבנה על מנת שהדיירים לעולם לא יהיו תחת מצב רעוע ומסוכן.

בעיקר דובר לא פעם על נושא עמידות מבנה לרעידות אדמה. רעידת אדמה זהו כידוע כוח עליון ואדמה שזזה, לעומת הפצצות שבהן הכל סטטי. לכן בעיקר למבנים שנבנו לפני שנת 1980, יש לוודא כי הם עמידים בפני מצב של רעידות אדמה, וכן לוועד הבית אחריות לזמן איש מקצוע מומחה לחיזוק מבנים על מנת לבדוק את מצבו הכללי של המבנה, שעלול עקב הזנחה והתיישנות להגיע לשלבים מסוכנים של קריסה. בזמן רעידת אדמה למשל בבניין לא מחוזק, קיימת סכנת קריסה מידית לעומת מבנים מחוזקים ועמידים לסיכון זה.


כיצד ועד הבית יכול לסייע בנושא חיזוק מבנים?


תפקידו של וועד הבית אמור להיות מובן מאליו לא רק בנושאים כגון תשלום חשבונות, ניקיון ותחזוקת המעלית, אלא גם בנושאי בטיחות המבנה, איתור סדקים מסוכנים וחידוש בלאי ונזקי זמן או מזג אוויר שיכולים לגרום לבעיות איטום והיחלשות. כל בניין מתוכנן להחזיק את עצמו ואת מה שכלול בו, אך בניינים לא מחוזקים הם תחת סכנת קריסה - אם בגלל רעידת אדמה ואם עקב התיישנות והזנחה ללא טיפול. לכן חשוב שוועד הבית יתאם בדיקה מקצועית אחת לתקופה, על מנת לבדוק האם יש להוסיף לבניין חיזוקים שונים בכל כיוון, למשל ניתן לבצע זאת באמצעות הוספת אלמנטים מאונכים לקיר וכן אלמנטים מקבילים לקיר. למעשה זה מה שחסר לרוב הבניינים שנבנו לפני שנות התשעים, אך גם בבניינים חדשים ישנם תופעות מדאיגות של הופעת סדקים מחשידים, התעקמויות, התיישנות ועוד.


כאמור ועד בית הוא גורם מרכזי וחשוב בניהול הבית המשותף, ועליו להיות אחראי לא רק על הניהול והתחזוקה, וכן לשמש כגוף שיכול להתקשר עם גופים נוספים, אלא לכל בניין משותף צריך להיות ועד בית שגם דואג לנושא בטיחות המבנה ומטפל במצבים מסוכנים באופן מידי.

מסמכות ועד הבית כגוף שמנהל את ענייני הבית המשותף לא רק לדאוג לניהול השוטף של המבנה, הכולל נושאים כמו ניקיון ואחזקה תקינה של הבניין, אלא ישנה חשיבות רבה לאחריות לדאוג גם לתיקונים ולעבודות תחזוקה של המבנה עצמו לרבות בעיות רטיבות בקירות החיצונים וגילוי מוקדם של סדקים.


תחזוקה איכותית של ועד הבית במבנה תדאג לשמור לא רק על הרכוש המשותף אלא גם המבנה כולו יהיה חייב להיות מנוהל באופן תקין לשם שימוש שוטף. בנוסף תחזוקת מבנים תשמור על ערך הדירות ותיצור מקום שנעים לחיות בו. עבודות התחזוקה של כל ועד בית כוללות ניקיון, גינון, אחזקת מעליות, אחזקת חדר משאבות וגנרטור, אך יש לשים לב גם לכל פרט במבנה עם חשיבה לשנים הבאות.


בכל בית משותף חובה למנות ועד בית לשם ביצוע עבודות אלו, אך במידה ואיש אינו מתנדב, ניתן למנות חברת אחזקה חיצונית על ידי המפקח על הבתים המשותפים. יש לכך יתרון רב, כיוון שמדובר בחברות מקצועיות שמודעות גם לנושאי תחזוקת מבנים או לנושאי בטיחות נגד רעידות אדמה.


אנחנו כאן לשירותכם

צוות אלן ורטיקל

050-215-3360


8 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page